Stan ciąży istotnie wpływa na relacje seksualne, które są ważną częścią wspólnego życia, tym bardziej w czasie oczekiwania na narodzenie się nowego członka rodziny. W ostatnich latach wzrosło zainteresowanie wśród kobiet i mężczyzn spodziewających się dziecka, co do współżycia seksualnego w trakcie ciąży.  Nie chcąc rezygnować z dotychczasowej jakości sfery seksualnej, przyszli rodzice chcą zwiększać zasób wiedzy, co polepszałoby ich relacje partnerskie, jednak dostępnych informacji w tym zakresie jest niewiele. Seksualność człowieka zmienia się w trakcie dojrzewania. Kwestie przeżyć seksualnych związanych z temperamentem oraz hormonami, wzmacniają się u kobiety około 30.(trzydziestego) roku życia. Jakościowe zmiany w seksualizmie i dojrzewaniu kobiety mają związek z ciążą i karmieniem naturalnym. Doświadczając porodu, karmienia piersią oraz inicjacji seksualnych, kobieta jest w stanie przeżyć pełnię kobiecości.

W czasie ciąży organizm kobiety chroni płód, odżywia go i szykuje do porodu. Zmianom ulega nie tylko psychika, styl życia i wygląd kobiety ale też jej poczucie atrakcyjności, co może mieć wpływ na życie seksualne kobiety, zależnie od jej osobowości czy kultury. Shefrey w swoich badaniach wykazał, że u niektórych brzemiennych kobiet, można zaobserwować „efekt ciążowy”. Oznacza to zwiększenie podniecenia seksualnego zakończonego orgazmem, z racji na większy przepływ krwi przez naczynia krwionośne w okolicy miednicy mniejszej. Zmiany hormonalne powodują wzrost reaktywności łechtaczki, które razem z siłą mięśni są istotą uzyskania orgazmu. Ze względu na modyfikacje w gospodarce hormonalnej u brzemiennej, można też zaobserwować obfitszą wydzielinę z pochwy o innej konsystencji czy zapachu niż ta przed ciążą. Piersi stają się tkliwe i obrzmiałe, można zaobserwować wydzielającą się z nich siarę.

Jeśli przebieg ciąży jest prawidłowy i nie istnieją przeciwwskazania do aktywności seksualnej, można współżyć przez cały okres jej trwania, z ograniczeniem około 6 tygodni przez terminem porodu. Jednak powinno unikać się pewnych pozycji seksualnych, z możliwością uderzenia żołędzia prącia w szyjkę macicy, gdyż może to wywołać krwawienia. Dlatego zalecane są ostrożne stosunki płciowe, a ich częstotliwość nie jest zdefiniowana, chociaż w trakcie ciąży ma na nią znaczny wpływ libido ciężarnej. Z badań wynika, że pierwszy i trzeci trymestr ciąży, cechują się obniżonym libido, jednak nie wpływa to na drastyczny spadek aktywności seksualnej, z wyjątkiem kobiet nie odczuwających tej potrzeby lub takich, którym sprawia to ból. Często partnerzy obawiają się, czy współżycie jest bezpieczne dla ich dziecka, czy dla nich samych, dlatego jego jakość jest różna jeśli chodzi o częstość czy długość stosunków lub satysfakcję z nich. Warto zrozumieć, że dziecko amortyzuje macica, płyn owodniowy i wody płodowe, co stanowi jego ochronę, a współżycie jej nie niszczy. Pamiętać należy o higienie, by nie doprowadzić do infekcji. Nawiązując do bezpieczeństwa, w „pozycji na jeźdźca”, gdzie kobieta jest na górze a partner w pozycji leżącej, ciężarna może kontrolować głębokość penetracji i sprzyja kobietom z silną tkliwością szyjki macicy. „Pozycja na boku” – partner leży za partnerką, zmniejsza głębokość wprowadzania prącia, a brzuch kobiety pozbawiony jest ucisku. Gdy mężczyzna obawia się, że zaszkodzi dziecku, a kobieta obciążona jest bólem kręgosłupa, najbardziej sprzyjającą jest „pozycja klęcząca – od tyłu”. Natomiast chcąc zminimalizować ucisk brzucha czy tkliwość piersi, polecana jest „pozycja siedząco-klęcząca”, w której partnerzy zwróceni są do siebie „twarzą w twarz”.

Mężczyźni chcą się angażować we wszelkie kwestie związane z ciążą oraz mają świadomość, że dobra relacja seksualna ma podstawy emocjonalne. Dla mężczyzn współżycie seksualne z ciężarną partnerką jest w pełni normalną i naturalną sprawą, jednak uzyskanie informacji na pożądany temat jest ograniczone. Edukacja w zakresie seksualności powinna obejmować nie tylko pary będące w ciąży, lecz również młodzież. To działanie może polepszyć nawiązywanie kontaktu partnerskiego i seksualnego między kobietą i mężczyzną, właściwie ukształtować poglądy czy zniwelować lęki w omawianym zakresie. Edukacja realizowana może być w szpitalu położniczym, poradni małżeńskiej, rodzinnej czy też poradni K.

*fragment pracy licencjackiej pt.”Poród rodzinny – rola ojca w czasie ciąży i porodu na podstawie wybranego opisu przypadku.”

 

Live in Family – dla wszystkich w rodzinie
Izabela Trzeszczkowska
położna, edukator ds. laktacji, pedagog wczesnego wspomagania rozwoju dziecka

Zostaw komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *