Edukacja seksualna, czy jest potrzebna?

Jasne, że edukacja seksualna jest potrzebna! Seksualność to część życia, która dotyczy nas wszystkich.

W szkole uczysz się matematyki – by umieć liczyć, języków – by dobrze się nimi posługiwać i rozumieć ich składnię, a w efekcie byś dzięki tej wiedzy i umiejętnościom mógł właściwie i bezbłędnie funkcjonować w świecie. Dlaczego więc, edukacja seksualna (wychowanie do życia w rodzinie) nie jest realizowana na tak wysokim poziomie nauczania jak pozostałe przedmioty w szkole, skoro tak bardzo jej potrzebujemy?

Na początek kilka faktów, dla uświadomienia rangi problemu. (na podstawie raportu „Ryzykowne zachowania Polaków” 2016, przeprowadzonego przez Centrum Profilaktyki Społecznej)

– 13 lat i 6 miesięcy – to najniższy wiek pierwszego stosunku płciowego

– 17 lat i 4 miesiące – średni wiek pierwszego stosunku płciowego

– 15% gimnazjalistek deklaruje aktywne życie seksualne

– 19% kobiet i 22% mężczyzn w wieku ponadgimnazjalnym i studenckim miało więcej niż 5 partnerów seksualnych

– 85% nastolatków i 95% studentów ogląda pornografię

 

Czego powinieneś się dowiedzieć z obszaru edukacji seksualnej?

Powinieneś poznać swoją anatomię i funkcjonowanie emocji, pożądania.

Dowiedzieć się o co chodzi w dojrzewaniu, co się w Tobie (dziewczynie/chłopaku) zmienia i czego oczekiwać?

Co to jest tożsamość płciowa, orientacja seksualna?

Edukacja seksualna to też wiedza o metodach antykoncepcji, intymności, pierwszym razie, świadomych decyzjach, rodzajach seksu czy chorobach przenoszonych drogą płciową.

 Wychowanie seksualne powinno dostarczyć Ci również informacji o prawach, które posiadasz jako nastolatek.

W perspektywie, jako rodzic – powinieneś wiedzieć jak i od kiedy edukować seksualnie własne dziecko, ponieważ tylko właściwa edukacja znacząco wpływa na opóźnienie momentu pierwszej inicjacji seksualnej.

 

Od kogo zasięgnąć informacji o edukacji seksualnej?

Najbardziej kompetentnymi osobami, do przedstawiania tej wiedzy są: psycholog, pedagog, położna, ginekolog, edukator seksualny.

Nie jest to – kolega czy koleżanka w Twoim wieku, która ma podobne doświadczenia do Twoich, prawdopodobnie niewielkie bądź żadne. Nie jest to forum internetowe z setkami rozbieżnych komentarzy wywołujących niepewność. Świetnie by było, gdyby odpowiednią wiedzę posiadali rodzice i nie bali się jej Tobie przekazać. Jeśli jednak tak nie jest – mam nadzieję, że między innymi ten blog będzie zawierał odpowiedzi na Twoje pytania i rozterki.

Nie jest łatwo wkraczać w okres nastoletni. Ci, którzy mają go już dawno za sobą, z pewnością przypominają sobie trudności z jakimi się spotykali na co dzień w szkole, domu czy innym środowisku. Czujemy się wtedy ‚prawie’ dorośli i często nie możemy się doczekać ‚pełnej’ dorosłości. Zanim ona nastąpi, mija jednak sporo czasu i dobrze by było, aby ten czas odpowiednio wykorzystać.

W mojej szkole zajęcia „wychowania do życia w rodzinie” lub inaczej nazwane „zajęcia z edukacji seksualnej”, przynajmniej w moim przypadku pozostawiały wiele do życzenia. Pamiętam, że prowadziła je nauczycielka przedmiotu WOS (wiedza o społeczeństwie) i jedyne co z nich wyniosłam, to definicje, krążące wokół słowa „rodzina”. Egzamin gimnazjalny pisałam z pięcioma dziewczynami w ciąży na sali, a nie była to sala gimnastyczna i z całym szacunkiem, ale nikt chyba nie myślał, że to planowane poczęcie. Teraz uważam, że te doświadczenia przekuły się na moją chęć zwrócenia większej uwagi na świadomość nastolatków i ich rodziców o sensie edukacji seksualnej i jej co raz większej potrzebie w obecnych czasach.

Live in Family – dla wszystkich w rodzinie
Izabela Trzeszczkowska
położna, pedagog wczesnego wspomagania rozwoju dziecka, edukator ds. laktacji

Zostaw komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *